Yбэр Байгалай арадуудай угсаатанай зүйн музей
Yбэр Байгалай арадуудай угсаатанай зүйн музей

Yбэр Байгалай арадуудай угсаатанай зүйн музей – Буряад Уласта тэнгэри доро паркын түхэлэй гансахан музей – скансен музейнүүдэй тоодо ородог, тэрэнэй талмай дээрэнь заншалта һуудал байраһаань түүхын болон уран барилгын памятнигуудые шэрэжэ асараад, һэргээн бодхооһон. Музейн түүхэ 1968 онһоо эхитэй, Буряад АССР-эй Соёлой яаманай сайдай 1968 оной августын 19-нэй 201-дэхи захиралтаар «Yбэр Байгалай арадуудай угсаатанай соёлой болон һуудал байдалай музей-заповедник» эмхидхэгдэһэн юм. Энэ музейн мэдэлдэ «Буряад АССР-эй Соёлой яаманай бүхы уласай түүхын ба соёлой хүшөөнүүд болон зөөри хамгаалалгын үйлэдбэриин бүлгэм дамжуулагдаа.

Музейн нээлгэн Буряад АССР-эй 50 жэлэй ойн баярта дашарамдуулагдаһан байна. Музей харагшадта 1973 оной июлиин 6-да нээгдээ.

Мүнөө сагта музейдэ табигдаһан зүйлнүүдэй 6 комплекснууд хүдэлнэ. Тэдэ Yбэр Байгалда ажаһуудаг арадуудай (эвенкнүүдэй, һоёдуудай, Yбэр Байгалай ба Байгал шадарай буряадуудай, эртын жэнхэни һүзэг баримталдаг ородуудай, хасагуудай) заншалта соёл ба һуудал байдалтай танилсуулна. Yшөө археологиин комплекс бии. Тэрээн соо шухагта археологиин хүшөөнүүд (хуннуудай байра, хабтагар тэбхэр түхэлтэй ба майхан түхэлтэй хүүрнүүд, булаша хүдөөлүүлгэнүүд г.м.) ба «Ураданай Дээдэ –Yдэ» гэжэ хотын комплекс, тэрээн соо Улаан-Yдын XIX–XX-дохи зуун жэлэй эхинэй хүшөөнүүд дэлгээгдэнхэй.

Комплекс бүхэн ехэ һонирхолтой. Нэгэдэмэл ансамбль XIX–XX-дохи зуун жэлэй эхинэй эвенкнүүдэй, һоёдуудай, буряадуудай, ородуудай бодото, олон янзын байдал харуулна. Музейдэ табигдаһан юумэнүүд элдэб ондоо газарһаа асарагдабашье, жэнхэни оршон байдал харуулна.

Нээгдэһэн сагһаа хойшо музей уласай ажаһуугшадай ба айлшадай һонирхол ехээр татаһан зандаа. Сагай үнгэрбэшье музейдэ һонирхол һулардаггүй. Шэнэ экспозицинууд, выставканууд, анимационно хараха нааданай хүтэлбэринүүд, олондо зорюулагдаһан хэмжээ ябуулганууд, 1976 ондо нээгдэһэн хүн бүхэнэй дуратай «Амитадай булан» - эдэ бүгэдэ залуу хүгшэнгүй харагшадай һонирхолтатадаг юм.

Не так далеко от Байкала, где теперь живут эхириты, раньше, когда еще не было ни коров, ни коней, жили-были три брата: Булагат, Эхирит и Хоридой, сыновья старого охотника Бурядая.

Жили те братья и горя не знали, пока не случилось несчастье. А несчастье-то на голову им свалилось нежданно-негаданно. В прежние годы братья ходили на охоту и приносили столько дичи и зверя, что хватало им на целые месяцы, А в тот год, как им поссориться, беда стряслась: солнце всю землю высушило, на зверей и птиц мор поднялся. Ходили братья на охоту, прохаживали целые дни от потемков дотемна, но убить никого не могли. Начали они было голодать, а тут пофартило: убили Булагат и Эхирит шесть больших косуль. Хоридой с охоты пришел позже и застал братьев за едой. Те оставили ему только одну косулю. Видит он, что братья с ним не по праву поступают, и говорит:

— Нас трое, косуль было шесть, пошто мне одну оставили, тут две должно быть.

Братья посмотрели на него, видно, стыдно им стало, и говорят:

— Мы, братец дорогой, считать-то не шибко горазды.

Рассердился Хоридой, поломал стрелы у братьев и пошел на юг Байкала. Тут он видит: в воде плескаются лебеди, а одна из них на берегу. Он подкрался к платьям и взял одно себе за пазуху. Вышли лебеди из воды, все оделись, а одна не может. Показался Хоридой из-за кустов, те вспорхнули и полетели, а эта стоит и говорит:

— Отдай мне мою одежду — в обиде не останешься. Ежели хочешь, я за тебя замуж пойду и принесу доброго сына.

Хоридой отдал ей одежду. Она оболоклась в нее и стала походить на шаманку. Они вместе ушли к Саянам и там стали жить. Вскоре у них родился сын, потом — другой.

Так и пошел род за родом тункинских бурят. Может, в то время Саяны еще небольшой горкой казались, а домашняя скотина, как дикие звери, по тайге бегала. Про то правда говорится, что наши тункинские буряты из-за Иркута пришли.

Поделиться —

Проект “Байкальские сказки” создан в 2015 году для детей и их родителей, которые любят и читают сказки!

При копировании материалов ссылка на источник обязательна.

Мобильная версия

Яндекс.Метрика